Špargľa

Špargľa je zdravá a omladzujúca  

Keď nastúpi sezóna zberu špargle v našom zemepisnom pásme, alebo sa s ňou stretneme na dovolenke na trhu, treba ju pridať do jedálnička. Na egyptských maľbách bola znázorňovaná už 3000 rokov B.C. Používajú ju nielen národy južnej Európy, Briti, Holanďania, ale prakticky celý svet. Najväčším svetovým producentom je Čína a Peru. Používajte podľa možností vždy tú lokálne vypestovanú, na Slovensku máme bio-špargľu:).

Prečo ju znova dávam do pozornosti?

  • patrí k základným zeleninám uvádzajúcim sa v prevencii rakoviny / čeľaď Liliaceae
  • niektorí ju poznajú ako dobrý  prostiedok na odvodnenie organizmu
  • používajú ju ľudia s močovými infektami
  • je uznávané afrodiziakum, preto bola zakázaná v stredoveku v niektorých kláštoroch
  • používa sa  pri liečbe vypadávania vlasov
  • vonkajšie použitie – pol hodinový odvar na škvrny na koži

Špargľa – latinsky rodové meno Asparagus: zberajú sa mladé výhonky, najčastejšie sú biele a zelené, najmenej vláknitá je fialová špargľa = Violetto de Albenga a špargľa divá (natrháte ju na stredomorských ostrovoch skoro na jar popri ceste na vychádzkach do lesíkov) . Špargľa sa na jar predáva na všetkých trhoch v krajinách okolo Stredozemného mora, ale bežne aj u našich susedov v Rakúsku, a to ešte pred sezónou u nás. Používajte ju čo najčerstvejšiu a treba odrezať a čiastočne ošúpať spodné mierne drevité časti, hlavne pri bielom druhu. 

Najjednoduchšie je ju uvariť alebo pripraviť v pare. Dá sa jesť samostatne, ako príloha k ryži, ale aj s parmezánom, olivovým olejom, vínnym octom, tiež grilovaná, zaváraná. Posekaná mladá surová špargľa v šalátoch má mať všetky predpokladané účinky, spracovaním teplom sa časť z nich stráca. Ak ste vyvarili špargľu v mierne solenej vode, môžete vývar ešte použiť napríklad na zeleninovú polievku, ostalo v ňom dosť vhodných látok. Ak ju budete pripravovať častejšie, kúpte si špeciálny vysoký hrniec, kde je špargľa uložená „postojačky“.

Je akceptované protokolom jesť čistú špargľu rukami – píše španielska kniha potravín.

100 gramov špargle bez prísad v každej podobe má iba 20 – 23 kcal a súčasne odvodňuje -  môže byť teda súčasťou všetkých  jarných „zoštíhľujúch“ diét. Bez obáv ! Špargľa má vysoký obsah vlákniny, vitamínov, kyseliny listovej, železa, draslíka,  stopových prvkov. Nemusíte pri tzv. chudnutí strážiť dôležité látky. Upozorňujem, zmení sa na krátko zápach moča u väčšiny ľudí. Medicínsky sa v textoch spomína aj jedna negatívna stránka: ak viete, že máte zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi, treba sa špargli vyhnúť, pretože vysoký obsah purínov môže vyvolať záchvat dny. V praxi u zdravej osoby som sa však nikdy s obrazom dny po špargli nestretla.

Na svete sa konzumuje v súčasnosti vyše 20 odrôd špargle, je to kulinárska  dobrota, niektorú určite skúste. Nenechajte si ujsť každoročné jarné zdravé „omladzovacie“ jedlo!


Poznámka: Asparagus racemosus (Shatawari) je súčasťou ayurvédskej medicíny a používa sa hlavne pri "ženských" problémoch. Aj ked patrí do rodu Asparagus, koreň sa používa viac v medicíne ako v kuchyni.