Vitamín C

Vitamín C má v ľudskom tele v každej bunke nezastupiteľnú úlohu. Na rozdiel od väčšiny zvierat si  ho ľudia nedokážu vytvoriť,musia celé potrebné množstvo prijať stravou alebo doplnkami vo forme tabliet, alebo injekčne. Jeho kľúčová úloha zahrňuje:  

-         tvorbu a stabilizáciu spojivového tkaniva /spolu s lyzínom, prolínom, chondroitínsulfátom, glukozamínom a inými nutrientami/.

-        metabolizmus cholesterolu / synergia s vitamínami B3,B5 a pod./

 

-         krvotvorba a podpora imunitného systému /spolu s kyselinou listovou, železom, vitamínami skupiny B a pod./

-         ochrana pred voľnými radikálmi /synergia s vitamínom E, selénom a inými antioxidantami,pričom napomáha aj ich regenerácii/

-         metabolizmus karnitínu /spolu s lyzínom, vitamínom B3, B6 a ostatnými nutrientami/

-         metabolizmus stresových hormónov: adrenalínu a noradrenalínu

-         detoxikačné procesy.

 O vitamíne C sa dajú písať nekonečné štúdie, knihy, sú tisíce štúdií rôznej kvality. Práce sú i proti vitamínu C, je niekedy neuveriteľné počúvaťnezmyselné štúdie, opakovane vyvrátené o močových kameňoch. Medzi yástancov samozrejme patria aj  2 nositelia Nobelovej ceny – Albert Szent-Győrgyi a Linus Pauling, ale v širších súvislostiach aj veľa ďalších vedcov, lekárov, lekárnikov, biochemikov....

doplnení vitamínu C má uvažovať každý človek, ak  

-         začína mať infekčné ochorenie v ktoromkoľvek systéme /dýchací, močový, tráviaci, .../

-         má alergiu, astmu

-         má nádorové ochorenie, vrátane rakoviny krvi

-         začína ateroskleróza ciev a zhoršuje sa metabolizmus tukov

-         má ochorenie srdca, vrátane infarktov a nedostatočnosti srdca

-         má cerebrovaskulárne ochorenia

-         má diabetes mellitus

-         má stresujúce zamestnanie

-         nevie odvyknúť fajčeniu

-         trpí na kĺby, šľachy, svaly

-         má problémy s menštruáciou, menopauzou

-         v tehotenstve a pri kojení 

 

Osobne zastávam názor, že povolená denná dávka 60 mg vitamínu C za deň je nedostačujúca a je verejným tajomstvom, že ju väčšina neakceptuje : bežná dávka by sa mala pohybovať okolo 500 mg až 3 gramy za deň, hlavne vo vyššom veku a pri zaťažení.  60 mg je dosť smiešna denná dávka na Slovensku, hlavne v zimných mesiacoch. Pri ochorení podľa závažnosti možno pridať ďalších 5 až 10 gramov /dá sa zvládnuť ešte perorálne/, pri ohrození životných funkcií 15 - 30 gramov podávať intravenózne bez obavy vedľajších účinkov plus perorálna dávka zhruba 15 gramov za deň. Vitamín C sa podáva aj vo vyšších dávkach niekoľko desiatok gramov navyše, je to tiež verejné tajomstvo. Bez komplikácií som videla dávku doma na Slovensku 60 gramov, po dobu asi mesiaca.

      Podávanie vysokých dávok vitamínu C je o slobodnej vôli daného jedinca, hlavne pri rakovine a cievnych ochoreniach, pri vírusových ochoreniach. Podať intravenózne C vitamín par. pri herpetickej encephalitíde pokladám za povinnosť. Pri laboratórnych testoch koncentrácia C vitamínu v plazme na úrovni 80umol bola dosiahnutá približne pri dávke  1 gram perorálne, pri  príjme 2,5 gramu vitamínu C bola hladina asi 100 umol/l. Inhibícia bunkovej proliferácie v laboratóriu /to znamená napr. nádorový rast buniek/ sa dosahuje v rozmedzí hladín 400umol až 1 mmol/l. Interpretácia údajov je na čitateľovi. 

Liposomálny vitamín C so svojou deklarovanou 100% vstrebateľnosťou je vitamín C v liposóme, vytvorenom laboratórne. Ako prvá firma LivOn (USA). Zdá sa, že funguje dobre, ale je pomerne vysoká cena a dlhodobá skúsenosť ešte chýba, a nie je to produkt prírody. Pokladám ju však za dobrú formu s vysokou vstrebateľnoťou krátkodobo, napr. pri dlhšom lete. Užiť treba 6 až 10 gramov napr. pri transatlantickom lete. 

 

Ktoré sú prirodzené zdroje v našej strave? Všetky prirodzene dozreté ovocia a zeleniny, čo najviac „bio“/nehnojené umelo, žiadne syntetické pesticídy, herbicídy, hnojivá,../, všetko čo možno najčerstvejšie konzumované po zbere. Zelenina môže  byť často aj upravená, napr. kyslá kapusta. Niektoré plody môžu byť aj sušené, napríklad Gouji /goži/. Možno skúšať aj exotické ovocia, hlavne na dovolenkách – napr. na Havajských ostrovoch nikdy domorodci nepoznali skorbut /ochorenie pri výraznom nedostatku vitamínu C/, aj námorníci z minulých storočí sa tam „zázračne“ zotavovali zo skorbutu. Ako rád pripomína Dr.Matthias Rath – vaskulárne ochorenia modernej doby sú vlastne slabou formou skorbutu, ale preto sú zmeny na cievach aj „vyliečiteľné“.

 

 Doplnky v podobe tabliet a kapsúl sú väčším problémom. A okrem samotnej „bioavailability“ C vitamínu / askorbát sodný, askorbát vápenatý, askorbát horečnatý, askobát s mastnou kyselinou,.../ sú často sporné aj prídatné látky, tvoriace pilulku - nemajú tam byť syntetické farbivá, syntetické arómy, desikátory, parabény, a pod. Nájsť „dobrý“ C vitamín je dôležité, a obvykle nie výsledkom masmediálneho tlaku, ani nízkej ceny.

 

Kombinácia s bioflavonoidmi sa pokladá za vhodnú kombináciu za účelom zvýšenie účinnosti vitamínu C: aj preto je taký prospešný „mediteránsky“ pohár čerstvo vytlačenej citrusovej šťavy na dobré ráno. Pilulkovú podobu je vhodné používať viackrát denne, nie raz za 24 hodín.Pri vážnej chorobe každé 2 hodiny. Ak nedokážete viac vstrebávať z čriev, začne hnačkovitá stolica. Tak sa robí aj test tolerancie. Postupne treba zvyšovať dávku vitamínu C o 1 gram denne až do hnačkovitej stolice, potom o 1-2 pilulky znížiť. Ak Vám napríklad začína chrípka, alebo herpes,  bez problémov zjete aj bez postupného zvyšovania asi 10 gramov za deň, ale ak sa začínate cítiť lepšie, začnete mať hnačku aj pri 6 gramoch. V prípade virózy - napr. herpese, možno doporučiť synergickú kombináciu s esenciálnou aminokyselinou lyzínom (napr. LyCin, dr.Rath). 

Praktické rady: Vita C forte (Dr.Rath) možno drviť, dávať do vody, šťavy, materského mlieka. Vhodnosť formy je veľmi vysoká, je dodržaná zásada kombinácie s bio-flavonoidmi.

Pri infekcii je vhodné pridať aj napríklad oligomerické proantokyanidíny z hroznových jadierok : skratka OPC (Dr.Rath).Ev. iné antioxidanty.

Infúzna podoba: Injektopas fy Pascoe, Nemecko- 7,5 g vitamínu C v podobe askorbátu sodného -50ml flaštička - do asi 100-150ml fyziologického roztoku.Možno použiť aj Ringerov roztok- pri zdravých ľudoch, nie pri rakovine. Pri možnostiach z cudziny 20ml ampula s 10g vitamínu C - Arnika Apotheke, Mníchov. Skladovať vždy v chlade a v tme. Arnika Apotheke v Mníchove má k dispozícii aj infúzny Lyzín.

Pri vyšších dávkach askorbátu sodného u ťažko chorých treba sledovať hladinu kaliémie (draslíka v krvi), podľa potreby doplniť, aj infúzne. Pri poškodení nervových dráh je vhodné podať Magnézium asi 200mg (napr. pri sclerosis multiplex), vzhľadom na možnosť vzniku zášklbov svalstva. Vo výživových doplnkov je vhodné doplniť napr. koenzým Q10, vitamín E (lapače tzv. voľných radikálov), ak sa podáva vitamín C infúzne.

Pri detoxikácii toxínov čierneho kašľa deťom dávať cca pol gramu každé 2 hodiny. Moja posledná skúsenosť - pri uštipnutí osou do dolnej pery so stúpajúcim opuchom v priebehu hodín, zaberá infúzne podanie cca 17 gramov vitamínu C do 150 ml fyziologického roztoku po dobu 45 minút, plus perorálne 3-6-3 gramov v 2 hodinových intervaloch. Je to veľmi dobré antihistaminikum.

Pri nedostatku financií treba kúpiť: lekárnicka čistota kyseliny L-askorbovej (p.a.), mieša sa vo vode s čistou sódou bikarbónou NaHCO3. Malá zarovnaná čajová lyžička je asi 3-5gramov kyseliny L-askorbovej, pridať NAHCO3 na špičku noža, alebo podľa chuti. Miešať drevenou vareškou. Sóda bikarbóna reaguje s kyselinou askorbovou a tvorí menej kyslý nápoj, bublinky vyšumia. Na Slovensku kúpite na www.centralchem.sk. 

Moj priateľ- veľmi dobrý chemik spod Tatier- doporučuje zmiešať kyselinu L-askorbovú s paradajkovou šťavou, alebo posypať ňou čerstvo rozkrojenú paradajku. Množstvo minerálov v paradajke zmierni kyslosť vitamínu tým, že sa vytvoria pravdepodobne askorbáty.