Zelený čaj

            Zelený čaj – každý deň 3-5 šálok

Čaj sa pije na Zemi asi 5 tisíc rokov a pod všeobecným značením čaj sa myslí u väčšiny obyvateľstva tejto planéty zelený čaj. Čierny čaj, Číňanmi nazývaný červený podľa farby tekutiny, bol pôvodne určený iba „ barbarom“ . Všeobecné rozdelenie čajov predstavuje zelený čaj , kam sa zaraďuje aj biely a žltý, ďalej oolong, čierny čaj a Pu-erh: vždy však ide o lístky jedinej rastliny – Camellie sinensis, iba spracovanie sa líši a lokalita, kde ju pestujú.

Ostatné čaje obvykle mávajú prívlastky napr. čaj bylinkový alebo používaný názov „tisane“, napr. mätový, žihľavový, lipový, Vilcacora a stovky ďalších bylinkových čajov, tiež bezkofeínový rooibos, či stimulujúca juhoamerická yerba mate.

 

Skúste sa naučiť piť 3 až 5 šálok kvalitného zeleného čaju / kvalita sypaného čaju je hlavný problém/ denne, zalievaného opakovane, to znamená zalievajte tie isté lístky. Zelený čaj je vhodné piť v prevencii rakoviny a zníženej imunity, aterosklerózy, hypertenzie, cukrovky, hypercholestrolémie, obezity, zubného kazu, a pod.

Zelený čaj obsahuje asi 50% polyfenolov – najdôležitejšie sú pravdepodobne bioflavonoidy (najznámejší je epigalokatechín galát – používaná skratka EGCG), kofeín, aminokyseliny (napr. aminokyselina L-teanín udáva čiastočne čajovú chuť a má ukľudňujúci účinok), niektoré vitamíny, napr. K vitamín, minerály, a iné. Taníny a silice patria tiež k polyfenolom, pridávajú čaju trpkastú príchuť a arómu.

EGCG by mal mať liečebný účinok pri dávke okolo 300mg za deň, čo predstavuje vyše 10 šálok čaju, preto sú k dispozícii aj extrahované polyfenoly zeleného čaju ako súčasť výživových doplnkov, napr. Epiquercican™ , Phytobiologicals™- viď www.dr-rath.com , a iné. Schopnosť vstrebávať EGCG z tenkého čreva sa zvyšuje, ak jete napríklad červenú cibuľu, jablká, červené kôstkové hrozno.

Pri lúhovaní jednej čajovej lyžičky lístkov /sypaný čaj/ sa v prvej pol minúte zo zeleného čaju vylúhuje asi 80% kofeínu. Polyfenoly sa začínajú lúhovať neskôr - od 3. do 5. minúty a zmierňujú účinky kofeínu. Dostať do tela maximum polyfenolov je hlavným účelom opakovaného zalievania zeleného čaju. Každá dávka zeleného čaju sa lúhuje asi 3-4 minúty.

Keď lúhujete krátko, čaj má vysokú dávku kofeínu, je menej sfarbený s málo výraznou chuťou. Ak lúhujete pridlho, čaj má veľmi silnú farbu, výraznú chuť a je trpký.

1/ Teplota vody pri zalievaní by mala byť asi 80 stupňov Celzia /od 60 do 70 pri najkvalitnejších čajoch/, čím je voda chladnejšia, tým je dlhšia doba lúhovania. Najlepšie je dať lístky do vody, nie naopak. Vtedy môžete pozorovať „tanec“ lístkov.Lístky sa v pôsobivom vírivom pohybe otvárajú a pomaly sadajú na dno nádoby. A tam majú ostať - nevadí, ak niektorý zjete. Ak dáte čaj na dno nádoby a až potom lejete horúcu vodu, tak lejte po stenách šálky, listy začnú tancovať tiež a púšťať farebné prúžky.

2/ Ak pijete čaj pred spánkom alebo máte hypertenziu, vylejte prvý vylúhovaný čaj . Zalejte čajové lístky vodou znova: tentokrát náš čaj bude takmer bezkofeínový.

Opakovane môžete zalievať tie isté lístky, pokým sú teplé – aj 3-krát, 4-krát – dokiaľ cítite chuť čaju. Nápoj má vždy mierne zmenenú chuť oproti prvému lúhovaniu, ale vždy lahodnú. V čajových návodoch sa to obvykle nepíše. Nie je šetrnosť zalievať horúcou vodou tie isté čajové lístky, ale poznanie, alebo naučená tradícia.

Čaj sa pestuje v súčasnosti asi v 50 krajinách sveta - je príjemné navštevovať čajovne, skúšať rôzne čajové zmesi, vyskúšať navoňané i ochutené čaje.K rodine čajov na Zemi patria aj sáčikové , veď žijeme v rýchlom 21.storočí, určite sa im nevyhnete. Vzhľadom na to, že lístky sú rozdrvené, kofeín sa vylúhuje ľahšie. Najkvalitnejší čaj je sypaný lístkový, kúpený u znalca zeleného čaju.

Poznávanie čajov nám môže pomôcť nielen k zdraviu, zmyslovému potešeniu, povzbudeniu aj ukľudneniu , ale ak si čaj obľúbite, história čaju bude slúžiť aj k poznaniu dejinných súvislostí ľudstva, vrátane úcty k iným národom.